Studielån i juni!
Avaleona |
/ #91 Re: Her kommer den klassiske kommentaren, beklager:2013-06-09 19:54#6: heppo - Her kommer den klassiske kommentaren, beklager: Den "gode slumpen med penger" som vi får utbetalt ved semesterstart går til innkjøp av pensumbøker og annet nødvendig materiale som vi trenger gjennom kommende semester. Dette gjelder i hvert fall for mitt studie, så her tør jeg kun å snakke for meg selv. Jeg sitter som regel igjen med litt (ikke store slanten det, nei), men dette har jeg pleid å hive rett inn på BSU ettersom jeg ønsker en sjanse til å komme meg inn på boligmarkedet etter hvert. Legger også merke til at du skriver "(...) da går du for mye ut, eller betaler alt for mye i husleie, matutgifter etc etc". Vel, jeg kan si meg enig i at mange studenter kan kutte ned på drikkingen, men å være sosial og å skape nye bekjentskaper er også en viktig del av studietiden. Det finnes selvsagt mange måter å gjøre dette på, og enkelte kunne sikkert spart inn mye på mer "økonomiske eventer". Når det kommer til husleien er dette noe vi ikke kan styre som studenter. Det er altfor få studentboliger i trykkområdene, noe som fører til at mange må betale husleie som ligger langt over det man som student egentlig har råd til å betale. Personlig betaler jeg per dags dato en husleie som gjør at jeg sitter igjen med litt over 2000 kroner i måneden fra stipendet. Dette skal da gå til betaling av regninger, strøm, busskort, mat og alt annet man trenger for å leve på skapelig vis. De aller fleste har deltidsarbeid ved siden av studiet, men når man går på et heltidsstudie burde ikke dette vært nødvendig. Igjen, min mening. Og så kommer matutgifter. Man kan endelig kjøpe seg fire grandiosaer til en ussel hundrelapp på Rema 1000, men er man opptatt av å leve sunt er det dessverre ikke så enkelt. Nudler fra FirstPrice er heller ikke bra i lengden. At studielånet og stipendet aldri har vært lavere enn det er i dag har vært mye omdiskutert i media tidligere. Jeg synes det er hårreisende at man ikke kan leve som student uten å måtte arbeide ved siden av, eller få støtte av foreldre. Vi er framtidens arbeidskraft, og Norge har alt å tjene på at vi presterer. |
|
Norges Ukraina-støtte må økes drastisk!
Stortinget må sette kunnskapen i arbeid for å stoppe naturtapet
Høyrebyråden angriper - signer oppropet for å bevare søndagen som fridag i Oslo!
Bevar Gaustadskogen
Grundig revisjon av rasering av norsk natur
Stopp menneskerettighetsbruddene mot Maria Abdi Ibrahim!
Save NTA - the Norwegian Theatre Academy!
Utesteng Israel fra Eurovision!
Realiser Rolf Jacobsen-senteret i Skappels gate 2 nå!
Stopp store velferdskutt i Bærum!
NEI til flere høyspentmaster Madla/Krossberg/Friheim
Er det noe du vil endre?
Endringer skjer ikke ved å være stille. Forfatteren bak dette oppropet reiste seg og gjorde noe. Vil du gjøre det samme? Start en sosial bevegelse ved å opprette en underskriftskampanje.
Start din egen underskriftskampanjeAndre underskriftkampanjer du kan ha interesse av
Redd Mosjøen sykehus
5107 Laget: 2025-02-13
12 års aldersgrense på filmen "Spermageddon" bør økes til minimum15 år!
3169 Laget: 2025-02-16
Ja til bibliotek på Tveita!
980 Laget: 2025-02-16
NEI til datasenter på Vagle
1980 Laget: 2025-02-03
Rettferdig skoleløsning i Oppegård Syd!
770 Laget: 2025-02-10
Ny SFO-norm: Uforsvarlig få voksne – barna fortjener bedre!
742 Laget: 2025-02-12
Opprop for bedre helsetilbud for og anerkjennelse av mennesker med ADHD, autister og annen nevrodivergens
2025 Laget: 2024-03-05
NEI til nedbyggingen av Tromsømarka og hundeløypa bak Solneset skole
1431 Laget: 2025-01-28
Innbyggerinitiativ: Mistillit til Rana Kommunes øverste ledelse
369 Laget: 2025-03-04
BUS trenger deg! - Signer for å sikre rettighetene til Bergens innbyggere
323 Laget: 2025-03-10
Bevar Pålsejordet i Eidsvoll - la beboerne få bli! Vi forlanger en omgjøring av vedtaket om flytting av 24 beboere fra Pålsejordet bofellesskap for mennesker med demens.
308 Laget: 2025-02-20
Vei i total oppløsning Terråk-Åbygda
282 Laget: 2025-03-01
La Lyngdal camping park leve.
278 Laget: 2025-02-11
Appell om å sikre en fremtid for Shangri-La i Oslo
744 Laget: 2025-01-31
Vi vil ha kirsebærosten tilbake igjen!
696 Laget: 2025-01-27
Støtt beboerne i Grasmogrenda sin desperate kamp mot Nannestad kommune.
225 Laget: 2025-02-26
La Ersfjordbotn leve! ❤️
214 Laget: 2025-03-04
Vi ber om at BU Gamle Oslo bidrar til at kravet om jernbanebroen over Gjøvikbanen frafaller og heller arbeider for optimal og inkluderende mobilitet gjennom eksisterende underganger.
314 Laget: 2025-02-05
Beskytt partnervoldsutsatte!
412 Laget: 2025-01-28
Motstand mot etablering av 50 meter høye siloer i Sirevåg
177 Laget: 2025-03-11