Nei til reservasjonsrett for fastleger
Tore L. Tangen |
/ #505 Re:2014-03-10 12:07Det er nok et helt legitimt spørsmål, P. Folk har svært forskjellig på når livet begynner. Du hevder at det begynner ved unnfangelsen, men kan du bevise det? Det vanlige argumentet blant såkalte aborttilhengere er at livet starter når fosteret er i stand til å leve utenfor magen. Men når er det? Grensen for når et for tidlig født barn kan overleve er stadig forskjøvet mot unnfangelsestidspunktet og det er ikke utenkelig at man kan forskyve det tidspunktet helt tilbake til unnfangelsen. Et like brukbart argument er at livet begynner nå barnet er i stand til å leve uten medisinsk hjelp. I så fall er for tidlig fødte barn som er plassert i kuvøse ikke ennå levende mennesker, men celleklumper som utelukkende fungerer på grunn av tekniske hjelpemidler. Neste argument er selvbevissthet. For å ha nytte av livet må man være selvbevist. Dersom man ikke er selvbevisst er man intet annet enn en bioelektrisk maskin som inntar føde, prosseserer føde og kvitter seg med avfall. I så fall er ikke babyer i live og spebarnsdrap må følgelig være lovlig. Men er selvbevissthet egenlig nok? Selv om man er selvbevisst så er man ikke alltid i stand til å leve på egen hånd. I så fall kan man fint avlive et barn på 7 uten at man har tatt livet av et selstendig menneske. Argumentet er like enkelt som argumentet for å drepe barn i mors mage; barnet ville ikke vært i stand til å klare seg på egen hånd. Det var fremdeles avhengig av sin mor. Kulturelle forhold kan også spille inn i den siste definisjonen. For eksempel kan man fint trekke definisjonen dithen at jenters liv først begynner når de er blitt godt gift, slik at det å abortere en 18-åring jente er helt ok. Hun var tross alt ikke i stand til å leve på egen hånd ennå.
Et langt viktigere spørsmål er nok spørsmålet om "sjelen" tar skade av å ta livet av noe som kan vokse opp til å bli et fullverdig menneske, med viten og vilje. Mange som har tatt "abort" med viten og vilje vil hevde at man gjør det. Og det finner også jeg sansynlig. Når man tar "abort" tar man en bevisst valg om å avslutte livet til et menneske som ikke har hatt anledning til å gi sin mening om sitt eget liv. Man gjør det av rene egosistiske tanker, ikker for å begrense lidelsen til et annet menneske. Man simpelt hen avliver en person som sansynligvis ville ha ønsket å fortsette å leve. La leger ha retten til å nekte å bidra til drap. Det er nok av leger som ikke har noen samvittighetskvaler ved å bidra til drapet på ufødte mennesker. Dere som ønsker å drepe klarer fint å finne frem til dem. |
|
Norges Ukraina-støtte må økes drastisk!
Stortinget må sette kunnskapen i arbeid for å stoppe naturtapet
NEI til flere høyspentmaster Madla/Krossberg/Friheim
Høyrebyråden angriper - signer oppropet for å bevare søndagen som fridag i Oslo!
Bevar Gaustadskogen
Grundig revisjon av rasering av norsk natur
Stopp menneskerettighetsbruddene mot Maria Abdi Ibrahim!
Save NTA - the Norwegian Theatre Academy!
Utesteng Israel fra Eurovision!
Realiser Rolf Jacobsen-senteret i Skappels gate 2 nå!
Stopp store velferdskutt i Bærum!
Stopp endringene i smittevernloven!
Er det noe du vil endre?
Endringer skjer ikke ved å være stille. Forfatteren bak dette oppropet reiste seg og gjorde noe. Vil du gjøre det samme? Start en sosial bevegelse ved å opprette en underskriftskampanje.
Start din egen underskriftskampanjeAndre underskriftkampanjer du kan ha interesse av
NEI til nedbyggingen av Tromsømarka og hundeløypa bak Solneset skole
918 Laget: 2025-01-28
La Line Boleyn Melle beholde Stubberud Gård i Sørkedalen
685 Laget: 2025-02-01
NEI til datasenter på Vagle
572 Laget: 2025-02-03
Appell om å sikre en fremtid for Shangri-La i Oslo
441 Laget: 2025-01-31
Stopp menneskerettighetsbruddene mot Maria Abdi Ibrahim!
6458 Laget: 2025-01-11
La Førde Barneskule leve!
351 Laget: 2025-02-01
Bevar Karuss skole som den er i dag
299 Laget: 2025-01-29
Bevar Fiskå skole!
287 Laget: 2025-02-03
Kunstneropprøret!
261 Laget: 2025-02-03
Vi vil ha kirsebærosten tilbake igjen!
382 Laget: 2025-01-27
NEI til å legge ned Flatene skule!
210 Laget: 2025-02-04
Nei til redusert åpningstid i barnehagene i Nordre Follo!
207 Laget: 2025-02-03
Nei, til vindkraft på Krogstad i Lillestrøm kommune, like utenfor Oslo.
3475 Laget: 2025-01-16
Ikke legg ned Sunde skule
156 Laget: 2025-01-31
NORGE UT AV EØS / HELT UT AV EU
5292 Laget: 2023-05-25
Nei til monstermaster, Nordhordland og Osterøy
3767 Laget: 2024-12-04
Nei til ROP-boliger i nabolag
121 Laget: 2025-01-30
Redd gårdsbestyrer-stillingen på Tveten gård
106 Laget: 2025-01-30
Beskytt partnervoldsutsatte!
211 Laget: 2025-01-28
Nei til massiv utbygging i strandsonen i Bergshaven og Blindleia
435 Laget: 2025-01-25