If you link to this petition, please use the following url: https://www.peticie.com/ostrov-sihot |
Zabráňme zosuvu Svahu nad ostrovom Sihoť v Bratislave
My, obyvatelia Bratislavy a okolia, vyzývame starostku
mestskej časti Karlova Ves, pani Danu Čahojovú, aby
zaviazala developera previesť Inžiniersko-geologický prieskum svahu Nad Sihoťou a bez záverov a odsúhlasenia stability podložia svahu geológom pre možnú bezpečnú výstavbu, mestská časť Bratislava-Karlova Ves k žiadostiam developera nevydala žiadne rozhodnutie.
Ostrov Sihoť je zásobárňou pitnej vody pre 200 tisíc obyvateľov Bratislavy. Svah nad ostrovom Sihoť je geologicky nestabilný a opakovane sa v rokoch 2014 a 2017 zosunul v kamenných blokoch na Devínsku cestu. Stavebný úrad rozhoduje o povolení stavebnej činnosti spojenej s odrezom svahu do hĺbky 9m a umiestnením nových stavieb uprostred husto zastavaného územia rodinnými a bytovými domami „ad hoc“, bez potrebnej znalosti stavu geologického podložia zosúvajúceho sa svahu.
Občania v minulosti upozorňovali miestny úrad na porušenie zákona a vyzývali, aby stavebný úrad zaviazal developera previesť inžiniersko-geologický prieskum podľa §3 zákona č. 569 /2007 Zb. Stavebný úrad ani po viac ako 4 rokoch konania na upozornenia nereagoval a výzvy zostali bez odozvy.
Od roku 2019 prebieha na stavebnom úrade mestskej časti Bratislava, Karlova Ves asanačné konanie vo veci odstránenia rodinného domu (historický názov:Vila prof.Valentína) a stavby sústavy oporných železobetónových múrov a od roku 2020 územné konanie vo veci vydania povolenia pre umiestnenie nových stavieb bytových domov a 3-podlažných podzemných garáží s výjazdom do Matejkovej ulice. Podľa vyjadrenia dopravného analytika bude nevyhnutné po pripojení garáží zjednosmerniť Matejkovu ulicu. Táto je spolu s Molecovou ulicou jedinou prístupovou cestou od centra mesta na sídlisko Dlhé Diely.
Dňa 30.06.2023 po zosuve svahu v Handlovej , s ktorým má svah Nad Sihoťou mnoho spoločných znakov, sa opodstatnenosť obáv občanov potvrdila. Preto prosia o pomoc a podporu všetkých obyvateľov Bratislavy a okolia.
Čo majú spoločné zosunutý svah v Handlovej a
svah Nad Sihoťou v Bratislave?
1.a) zasahujúci príslušník HaZZ sa pre médiá vyjadril, že k zosuvu svahu v Handlovej došlo na ploche približne 60m x 20m
1.b) stavba vo svahu Nad Sihoťou bude založená na ploche
51m x 21 m, v celkovej hĺbke i viac ako 9m pod terénom
2.a) podľa vyjadrenia občanov z Handlovej, z dôvodu nestabilného podložia územia, museli byť bytové domy susediace so svahom zakladané na “ betónové pilóty “
2.b) viaceré stavby bytových domov na ulici Jamnického a Matejkova museli byť v dôsledku nestabilného podložia územnej zóny Nad Sihoťou založené na „betónových pilótach“
3.a) podľa vyjadrenia svedkov bolo dlhodobo pozorovateľné, že svah v Handlovej bol v pohybe
3.b) Svah nad ostrovom Sihoť sa zosúva, naposledy v rokoch 2006, 2014 a 2017, dokonca ulica Nad Sihoťou je pre všetku dopravu v dôsledku opakovaných zosuvov natrvalo uzatvorená
4.a) V dôsledku havárie svahu v Handlovej prišlo k škode na majetku - odstaveniu železničnej dopravy po deštrukcii koľajiska, nachádzajúceho sa povyše časti zosypaného svahu
4.b) Vo svahu Nad Sihoťou sa povyše navrhovaného 9m vysokého odrezu nachádzajú stavby rodinných a bytových domov a ešte vyššie na Jamnického ulici stavby 12- poschodových vežových domov. Občania sa obávajú, že v prípade havárie, podobnej tej z Handlovej, určite nezostane len pri škodách na majetku.
PS: Upozorňujeme na ďalšiu petíciu, ktorá sa tiež dotýka ohrozenia plynulosti dopravy v Karlovej Vsi: https://www.peticie.com/peticia_za_obnovenie_jazdnych_pruhov_na_molecovej_v_povodnom_pote
Petičný výbor zastupujúci:
Spoločenstvo vlastníkov Bytov a NP ulice Jamnického 1
Spoločenstvo vlastníkov Bytov a NP ulice Jamnického 3
Spoločenstvo vlastníkov Bytov a NP ulice Jamnického 5
Spoločenstvo vlastníkov Bytov a NP ulice Matejkova 22
Spoločenstvo vlastníkov Bytov a NP ulice Matejkova 57
Vlastníci rodinných domov Jamnického ulica
Vlastníci rodinných domov ulica Nad Sihoťou, Bratislava
Ľudovít Kovačovský Kontakt personen bak underskriftskampanjen